Home

Szembetegségek - Diszplázia - MDR1 - DM (bénulás) - Vese (PKD) - GCS (szürke) - DM (bõrbetegség)

PKD Vese betegség

A PKD az angol Polycystic Kindey Disease, magyarul multicisztás vesebetegség. A vesebetegségeket gyakran nevezik néma gyilkosnak, mivel sok esetben nincsenek jelei, illetve ha vannak, azok nehezen észrevehetõek, vagy könnyen összekeverhetõek más betegségek tüneteivel.

A PKD a vesék genetikai betegsége, melynek lényege, hogy a vesében több ciszta alakul ki, melyek folyadékkal telítettek és a vesék jelentõs megnagyobbodásához, illetve a vese szöveteinek károsodásához vezetnek. Általában mindkét vesét érintik, de megfigyelhetünk olyan eseteket is, ahol a betegség az egyik vesével kezdõdik, és késõbb alakul ki a másikban is. A betegség károsíthatja még a májat, hasnyálmirigyet, és ritkábban a szívet és az agyat is. Lehet krónikus (fokozatosan kialakuló) vagy akut (hirtelen fellépõ).

PKD
PKD
PKD
PKD
Multicisztás vese
(humán)
Multicisztás vese
CT-képe (humán)
Multicisztás vese
röntgen képe (kutya)

Multicisztás vese
képe (kutya)

Néhány a tünetek közül:

  • Megnövekedett vízfogyasztás
  • Gyakori vizelet
  • Rossz szájszag (kései stádiumok)
  • Rohamos súlycsökkenés (kései stádiumok)
  • Kiütések (kései stádiumok)
  • Remegés, reszketés (kései stádiumok)
  • Letargia (kései stádiumok)
  • Hányás (kései stádiumok)
  • A PKD esetén a kutyák gyakran szenvednek folyamatos hasmenéstõl, híg széklettõl.

Természetesen lehet, hogy a fenti tünetek közül csak egy jelentkezik, de sok esetben az állat teljesen tünetmentes. Ha a kutya még fiatal, nehezebben észrevehetõ, ha sok vizet iszik, vagy gyakran vizel. Sok, vesebetegségben szenvedõ kutya teljesen normális életet él, ugyanúgy játszik, alszik és eszik, mint egy egészséges kutya, és nem mutatja semmi jelét a betegségnek a kései stádiumig. A kései stádium általában néhány nap alatt lezajlik - egyes esetekben akár 24 óra alatt -, miközben a kutya állapota rohamosan lepusztul, amely sokként éri a kutya gazdáját. A végsõ stádiumban a vesék betokozódnak, és ekkor sajnos az állat gazdája és az állatorvos már tehetetlenek, az egyetlen lehetõség a kutya megszabadítása a szenvedéstõl és fájdalmaktól.

A vesebetegségekre nincs gyógymód - bizonyos diétákkal és gyógyszerekkel lelassítható a vesék elhalásának az üteme, azonban ezek még nem igazolt eljárások, és a betegség minden esetben halálhoz vezet. A vesebetegségben szenvedõ kutyák általában 2 és 8 év közötti korban pusztulnak el. Mivel a legtöbb tulajdonos/állatorvos nincs tisztában a kutya betegségével, az állatok részt vesznek a tenyésztésben, és így sajnálatos módon átadják a betegséget a kölykeiknek.

Szûrése klinikai és genetikai vizsgálattal történhet. Ausztráliában (ahol a legtöbb vesebetegséggel kapcsolatos kutatást végezték) több éven keresztül szûrték és követték nyomon a PKD-t, és az általános vélekedés szerint csak öt generáció vizsgálata útján lehet megbizonyosodni arról, hogy a vérvonal PKD-mentes.

A veseszûréshez enyhe altatásra lehet szükség, hogy a kutya mozdulatlan maradjon az eljárás alatt, viszont a vizsgálat egyáltalán nem fájdalmas az állat számára. A vizsgálat során megállapítható, hogy a vesék egészségesek-e, vagy túl magas a vesében található ciszták száma. Érdemes megtartani egy példányt a vizsgálati eredményekrõl, hogy meg tudjuk mutatni, ha kiskutyát vásárolnak tõlünk. Ha a vizsgálatkor csak 1 vagy 2 ciszta van jelen, ajánlott a vizsgálat megismétlése 6-12 hónap múlva. A kutyák élete során a vizsgálatot csak egyszer kell elvégezni a PKD kizárásához. A kölyköket már akár 6 hetes kortól lehet vizsgálni, azonban ajánlott 1 éves korig várni a szûréssel. Öt generáció vizsgálata bizonyosan PKD-mentes vérvonalat jelent. A PKD gyakran jár együtt mitrális billentyû elégtelenséggel (Mitral Valve Disease - MVD), ami miatt gyakran nem észlelik. A szívbetegségek könnyebben felfedezhetõk, és sokkal több klinikai tünetet mutatnak. Ha egy kutyánál szívbetegség kerül megállapításra - különösképp, ha fiatal állatról van szó -, ajánlott PKD vizsgálatot is végeztetni. A PKD-val diagnosztizált kutyák gyakran sokáig élnek, és öregkorukban jellemzõen gyakrabban pusztulnak el szívbetegségben, mint a PKD-ban.

MEGJEGYZÉS: az oldalon található információk csupán tájékoztató jellegûek. Ha arra gyanakszik, hogy a kutyája a fent felsorolt tüneteket produkálja, kérje ki állatorvosa tanácsát!

Források:

© www.millie.hu